АнглијаФУДБАЛ

Почнува британската Супер лига!!!

Англиските основачи на Супер лигата, кои се повлекоа од неа само два дена по објавувањето на почетокот на проектот и со тоа го преполовија бројот на учесници и го уништија засега, имаат нова идеја. Според Сaн, тие се придвижиле доста кон нејзината реализација.

Ливерпул, Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед имаат план да ја ревитализираат Премиер лигата со намалување од 20 на 18 клуба. Поточно, четири англиски клуба би отпаднале од неа, а во него би влегле два шкотски клуба, Селтик и Ренџерс.

Тие со ентузијазам ја прифатија идејата за англиската Биг Шестка бидејќи големите Глазгов паднаа во континентален хаос во последните години. Ренџерс скокна од тоа оваа година, но навивачите на тој клуб и Селтик се заситени со премногу слаба шкотска лига, поради што нивните клубови не се конкурентни во Европа ниту можат да донесат големи засилувања од континентот или јужно од шкотската граница .
„Сан“ посочува дека она што недостасуваше за реализација на Европската Супер лига е важно за реализација на проектот на британската Супер лига. Зад него се англиските и шкотските фудбалски сојузи, британската влада, Уефа и ФИФА. Инфантино, претседател на Фајф, неодамна ја остави вратата отворена на јавни настапи со спојување на националните шампионати на тесно поврзани соседни земји, како што се Холандија и Белгија или САД и Мексико.

Покрај гореспоменатите вести, Суперлигата на Велика Британија би имала плеј-оф во Лигата на шампионите во кој би играле првите четири екипи од регуларниот дел од сезоната.

Сподели: