Светско Првенство Квалификации 2024ФУДБАЛ

“Марка” на денешната насловна го стави македонското знаме!!!

Португалија и Македонија вечерва од 20:45 часот го играат решавачкиот натпревар за Светското првенство. Главната приказна на овие дополнителни квалификации е Македонија, која во четвртокот сензационално ја победи Италија на гости и дојде до само еден натпревар со историски успех.

Борбената и срдечна Македонија ги преживеа постојаните напади на Италијанците и дојде до победата со голот на Трајковски во втората минута од судиското продолжение. Но, Македонците денеска имаат уште потешка задача бидејќи во Порто вечерва треба да ја победат многу силната Португалија, која исто така висеше на мечот против Турците.

Португалците водеа со 2-0 пред Бурак Јилмаз да намали на 2-1 во 65-та, па истиот играч промаши пенал на пет минути пред крајот за потенцијално продолжение. Португалецот на крајот славеше со 3-1 со голот на Нунес длабоко во судиското обештетување.

Македонија вечерва е голем аутсајдер, но ја има поддршката од целата нација и веројатно огромното мнозинство неутрални набљудувачи, кои би сакале да видат уште едно големо изненадување. На страната на Македонците индиректно застана и познатиот шпански весник „арМка“, кој на денешната насловна страница го објави македонското знаме и ликот на Кристијано Роналдо со наслов „Убијците на великаните му се закануваат на Роналдо“.

 

Сподели: