ФУДБАЛ

УЕФА ги исфрла Реал, Барселона и Јувентус од Лигата на шампионите доколку не го исполнат ова барање

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на УЕФА, Александар Чеферин, за „Асошиејтед прес“ изјави дека клубовите кои не ја напуштиле Суперлигата нема да играат во Лигата на шампионите доколку не ја сменат својата позиција.

Реал Мадрид, Барселона, Јувентус и Милан се уште не ја напуштиле Суперлигата. Милан беше блиску до излегување, но сепак не го потврди тоа.

“Кристално е јасно дека клубовите ќе треба да одлучат дали се во Суперлигата или се европски клуб. Ако кажат дека се во Суперлигата, тогаш секако дека нема да играат во Лигата на шампионите. да го сторат тоа, тогаш нека играат во нивна конкуренција “, рече тој.

Не е познато какви санкции ќе сносат клубовите кои се разделија во Супер лигата, но Чеферин истакнува дека ситуацијата е поинаква со клубовите кои ја признаа грешката и го напуштија проектот.

Сподели: