СП КАТАР 2022

ХРВАТСКА – МАРОКО

ХРВАТСКА и Мароко од 16 часот ќе играат натпревар за третото место на Светското првенство во Катар. Во полуфиналето Хрватска загуби од Аргентина со 3:0, а Франција го совлада Мароко со 2:0. Во првото групно коло се сретнаа Хрватска и Мароко, а тој меч заврши без голови. Натпреварот денеска ќе го суди Абдулрахман Ал Џасим (35) од Катар.

Веројатен состав на Хрватска
Хрватска (4-2-3-1): Ливаковиќ – Станишиќ, Шутало, Гвардиол, Соса – Модриќ, Ковачиќ – Крамариќ, Мајер, Перишиќ – Ливаја

Далиќ не може да смета на повредениот Јурановиќ, кој ќе го замени Станишиќ. Проблеми имаат и Ловрен и Брозовиќ, додека Влашиќ се чини дека се опорави од вирусот и ќе конкурира за мечот.

Хрватска е благ фаворит според обложувалниците за освојување на бронзениот медал. Курсот за Хрватска е околу 1,80, а за Мароко 2,25. За победа за 90 минути, курсот за Хрватска е околу 2,40, за Мароко околу 3,30, а за нерешен резултат околу 3,60.

Би-Би-Си ги номинираше Модриќ и Гвардиола за најдобри играчи на првенството
Би-Би-Си избра 11 фудбалери за нивните читатели да гласаат во анкетата за најдобар играч на Светското првенство. Меѓу нив се Лука Модриќ и Јошко Гвардиол. „Турнејата со Мароко за третото место веројатно ќе му биде последен меч на светските првенства. Тој и на 37 години ги држи уздите на играта на својата репрезентација“, пишува Би-Би-Си за Модриќ, додека тој за Гвардиола вели:

„Дефанзивецот на Лајпциг беше постојан член на хрватската одбрана, што беше клучно за пласман во полуфиналето. Се очекува тој да направи голем трансфер благодарение на игрите на Светското првенство.

Сподели: