ИталијаФУДБАЛ

Милан се распадна на „Сан Сиро“ за седум минути и го загрози пласманот во Лигата на шампионите!!!

МИЛАН загуби на домашен терен од Сасуоло со 2-1 во 32-то коло од Серија А, иако водеше до 76-та минута.

Хакан Калханоглу во 30. минута го донесе домашниот тим во водство со прекрасен удар од работ на казнениот простор за да им асистира на „Селемајкерс“.

Тој резултат стоеше до самиот крај, кога Распадори постигна два гола помеѓу 76 и 83. Тој најпрво израмни од врвот на шеснаесетникот по нафрлувањето, а потоа постигна и одличен погодок. Тој ја прими топката на белата точка, убаво се ослободи од чуварот и погоди со 1: 2 со прецизен удар од спротивната статива.

Анте Ребиќ играше до 73-та минута кога беше заменет со Марио Манџукиќ.
Со овој пораз, Милан им овозможи на своите следбеници да го стигнат и го загрозија пласманот во Лигата на шампионите. Наполи, кој има натпревар помалку, заостанува шест бода, а Лацио кој има два меча помалку, заостанува осум бода.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: