ГерманијаФУДБАЛ

Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години!!!

ШАЛКЕ отпадна од првата класа на германскиот фудбал за прв пат од 1991 година.

Славниот германски клуб загуби со 1: 0 на гостувањето кај Арминија во 30. коло од Бундеслигата, а исто така ги загуби и математичките перспективи за останување во лигата. Арминија славеше со голот на Клос во 50. минута, а истиот играч промаши пенал во 80. минута.

Шалке веќе беше во огромни финансиски проблеми на крајот од минатата сезона, поради што многу играчи го напуштија, а тој продаде што може. Губењето на квалитетот се почувствува кај тимот кој забележа само две победи на 30 кола и четири кола пред крајот повеќе не може да се спаси.

Клубот од Гелзенкирхен е во Бундеслигата од 1991 година, а во 1997 година го освои Купот на Уефа. За неколку сезони се бореше со Баерн за титулата што ја чекаше од 1958 година, а во последниот освоен трофеј го освои Купот на Германија 2011 година.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: