Лига на ШампиониФУДБАЛ

Суперлигата се распаѓа. Клубовите бараат излез!!!

САМО 48 часа откако е основана, Суперлигата се распаѓа.

Приватното натпреварување го започнаа 12 клуба – Арсенал, Челзи, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Милан, Интер, Јувентус, Реал, Атлетико Мадрид и Барселона – и сега многумина од нив експресно бараат излез. Челси и Манчестер Сити први објавија дека се повлекуваат од Суперлигата, а по нив може да следат Атлетико, Барселона и Манчестер Јунајтед.

Како се случи пресвртот и што ќе прават сега шефот на Реал, Флорентино Перез и шефот на Јувентус, Андреа Ањели, кои се појавија како клучни луѓе на одметната група?
Производителот на луксузни часовници Трибус објави дека го раскинува спонзорскиот договор со Ливерпул поради влегувањето во Суперлигата.

“Како партнер на Ливерпул, но и големо семејство на негови навивачи, не можеме да поддржиме создавање на ново натпреварување. Ние се придржуваме до нашите вредности и принципи и се повлекуваме од спонзорството. Фудбалот им припаѓа на навивачите и никогаш не беше наменет да бидат заработени од неколку луѓе “, велат од компанијата.
Перез во едно интервју изјави дека не верува во распад на натпреварувањето и дека наскоро ги очекува ПСЖ и Баерн во тоа. Шпанските медиуми јавуваат дека шефот на Реал се чувствува осамен и предаден вечерва.

Според некои извештаи на шпанските медиуми, состанокот на основачите на Суперлигата заврши. Барселона и Атлетико, наводно, остануваат во проектот, а единствениот што официјално излезе е Манчестер Сити. Челзи сè уште официјално не заминал во пензија, но тој изрази огромни сомнежи за значењето на Суперлигата.
Откако Сити го објави повлекувањето од Суперлигата, претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, објави.

“Пресреќен сум што Сити се враќа во нашето фудбалско семејство. Тие покажаа мудрост и интелигенција и го слушаа гласот на своите навивачи кои го сочуваа сето она што го претставува фудбалот. Како што реков на Конгресот на УЕФА, треба да се има храброст да се признае грешка и никогаш не се сомневав дека Сити е способен за тоа. Тој клуб му дава голема вредност на нашиот спорт и пресреќен сум што ќе ја продолжиме соработката “, рече Словенецот.

Манчестер Јунајтед официјално објави дека извршниот претседател Ед Вудвард и клучен човек на клубот заминуваат на крајот на годината. Сепак, причината не е Суперлигата, од која Јунајтед сè уште не е официјално повлечена.

Сподели: