НБА

Неверојатниот Кари повторно соборува рекорди, соборувајќи се на врвот на листата на стрелци во НБА лигата

СТЕФ КАРИ го продолжи својот спектакуларен април со уште еден натпревар кој ја смени историјата на НБА и попатно се најде на врвот на листата на најдобри стрелци оваа сезона.

Во победата на Голден Стејт Вориорс од 107: 96: 107: 96, тој постигна скоро половина од поените на неговиот тим. Застана на 49 поени (шут 14/28, тројки 10/17, слободни фрлања 11/12), три скока, пет асистенции и шест загубени топки.

Тој постигна дури 20 од тие 49 поени во последните седум минути, зголемувајќи го просекот на сезоната на 31,4, со што го прескокна Бредли Бил од Вашингтон (31,1) на врвот на листата на стрелци во оваа сезона.


Ова беше негов четврти од пет натпревари, шести во сезоната и 21-ва во кариерата на кои постигна најмалку десет тројки. Никој освен неговиот повреден соиграч Клеј Томпсон (5) нема повеќе од три вакви настапи во неговата кариера.

Сподели: