НБА

Јута го замрзна Орландо на -46

Jута Џез го сруши НБА рекордот во тројки во победата против Орландо Меџик (137-91), а хрватскиот кошаркар Бојан Богдановиќ за 24 минути игра имаше 17 поени, 4 тројки, 4 скока и 2 асистенции.

Во деветтата победа по ред, па дури и 22-та по ред во својата сала, џезерите организираа вистински фестивал на тројки и забележаа рекордна победа од дури 46 разлика. Со дури 18 погодени тројки во првото полувреме, тие го срушија НБА рекордот на Голден Стејт Вориорс (17) пред три години.

На крајот погодија 26 од 55 обиди. Мичел (тројки 6-7), Инглс (5-7), Богдановиќ (4-6) и Кларксон (3-6) немилосрдно го исполнија кошот на Меџик, а скоро целиот тим на azzез постигна тројка – Georgeорџ Нианг и Ерсан Иlyасова по двајца, а Ројс О’Нил, arарел Брантли, Мије Они и Мет Томас по еден. Со рекорд во тројка, најдобриот тим во лигата имаше вкупно 34 асистенции, 10 украдени украдени топки, 50 скока и 55,4 проценти удари.

Кај Јута, најдобар беше Донован Мичел со 22 поени, а кај Орландо, Вендел Картер јуниор. s 19.
Со кошевите на Холидеј на самиот крај, Милвоки Бакс го победи Сакраменто Кингс на гости со 129-128, без нивната starвезда Антетокомумп.

Бакс е на трето место на истокот со 32-17, а водечкиот тим на Филаделфија на домашен терен ја совлада Минесота со 127-101. Тобијас Харис (32) и elоел Ембиид (24), кои играа откако пропуштија десет натпревари поради повреда, ги предводеа Сиксерс.

Индијанците славеа „Пејсерси“ по продолжение на „Сан Антонио Спарс“ со 139-133, за што Лука Шаманиќ за девет минути игра постигна два коша и три скока.

Сподели: