ФУДБАЛШпанија

По демолирањето на Атлетико, Ракитиќ призна кој му испратил пораки пред натпреварот

ИВАН РАКИТИЧ и неговата Севилја вчера на домашен терен го совладаа Атлетико Мадрид со 1-0 и предизвикаа целосен хаос во шпанскиот шампионат на осум кола пред крајот.

Ракитиќ одигра многу добар натпревар, а веќе во шестата минута успеа да добие пенал за неговиот тим. За жал на Севилја, Лукас Окампос промарши.

► КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО РАКИТИЧ СЕ ИЗБОРИ ЗА ПЕНАЛ

Атлетико сега има 66 бода, Реал 63, и Барселона 62 и натпревар помалку. Трката за титулата е целосно отворена, а дербито помеѓу Реал и Барселона не чека следниот викенд, што може да ја реши сезоната.

Разменет дрес со Суарез
По натпреварот, хрватскиот играч за врска призна дека неговите поранешни соиграчи од Барселона му испратиле пораки дека против Атлетико, тој и другите играчи на Севилја прават се од себе, меѓу другото, да и помогнат на Барселона.
“Некои пријатели од Барселона ми пишаа дека знам што треба да сториме, но ние победивме за себе, секој води свои битки. Ние сакаме да играме во Лигата на шампионите”, рече Ракитич по натпреварот, откривајќи дека разговарал до Суарез:

“Разговарав со Луис. Разменивме дресови. Кога губиш, тогаш немаш пријатели, дури и да си Луис Суарез. Никој не сака да губи”.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: