ФранцијаФУДБАЛ

Ковач за Л’Екип: Кога имате автомобил што не поминува над 100 км на час, не можете да стигнете до 150

Новинарите на угледниот весник се интересираа што точно значи презимето на Ковач.

“Ковач е едно од најчестите имиња во Хрватска. Тоа буквално значи – ковач. Ова навистина ме карактеризира. Јас сум работник, тежок човек. Бев вреден додека бев играч. Јас сум вреден како тренер. Роден сум во западните предградија на Берлин во 1971 година. Кога родителите мигрираа во Германија, пораснав во работничкиот дел од градот, тоа е во мене, кога ќе дојдеш од Хрватска, а не знаете што било за јазикот или земјата, мора да работите напорно за да го создадете своето место во германското општество. Сакав да се борам. Тоа е во мојата ДНК, имам 49 години и продолжувам да се борам “.

Ковач: Кога беше вистинското време да го водам Баерн?
Ковач зборуваше за разликите во менталитетот помеѓу Баерн и Монако. Со Баерн, Нико ја освои двојната круна, а потоа доби отказ во октомври 2019 година. Го прашаа дали е потешко да се успее во Монако или Баерн?

“Што е успех воопшто? Може да се толкува на различни начини. Следната сезона повторно се натпреваруваме во Европа, тренираме млади играчи и сè уште се бориме за титули. Различно е во Минхен. Тоа е успех на највисоко ниво. Повеќе е за победа таму титули отколку за тренирање на млади луѓе. Иако covid-19 ги ​​преуредува билетите. На сите сега им недостасуваат пари и сите се обидуваат да имаат најниски плати и најталентирани млади луѓе. Кога бев таму, Баерн мораше да победи. тоа “.

Потоа го прашаа дали Баерн пристигна премногу рано во неговата кариера.

“Тоа е добро прашање. Кога е вистинското време? Не можете да го испланирате вашиот професионален живот на овој начин. Јас бев селектор на националниот тим на 42 години. Дали беше рано? Не. Ако се појави можност, треба да одите. Кога Бев играч, сфатив “Беше добра одлука да одам и да го тренирам Баерн, затоа што научив многу. Искуството не може да се купи во продавниците, но и затоа што освоивме три титули, не беше толку лошо. ”

„Јас не сум Луј XIV.
Ковач се отвори разговарајќи за неговите принципи во работата.

“Јас секогаш имам план, прецизна идеја за тоа каде сакам да одам. Но, кога гледам нешто подобро, секогаш сум отворен. Во мојата кариера познавам одлични тренери, од кои едниот ми рече дека не е важно да се знае сè во животот, важно е да се знае кој знае. Треба да имате персонал во кој секој член е најдобар во својата област. Јас не сум Луј XIV. – „Државата сум јас.” И ако грешам, знам како да им се извинам на играчите, навивачите, па дури и на новинарите. Гледајте ја конференцијата против Лион по мечот (1-4) … Признав дека донесов лоша одлука. Сите сме луѓе. Од друга страна, не компромитирам и став на работа. Сè додека гледам некој желен за напредок, сè е во ред “.

Ковач: Кога имате автомобил што не надминува 100 на час, нема да можете да притиснете до 150
Во Германија беше напишано дека Ковач е тренер кој претпочита игра во одбрана …

“Пристигнав во Франкфурт во март 2016 година, клубот флертуваше со испаѓање. Кој можеше да развие напаѓачки фудбал во таа ситуација? Кога ќе стигнете во клуб, прво треба да земете попис на играч: дали имаме брзина, големина, техника ? И тогаш се прашувате што ви треба за да преживеете. Преживеавме, дури игравме две финалиња на Купот. Ние не бевме само дефанзивен тим. Го освоив купот во Франкфурт во 2018 година, поминаа триесет години откако се случи во тој клуб минатата време. Но, сакам да бранам, важно е, гледаме дека најдобрите одбрани во Лига 1 се совпаѓаат со горниот дел од табелата. Во Минхен, исто така, би можел да играм офанзивно. Но, кога имате автомобил кој не надминува 100 на час , нема да можете да притиснете до 150 “.

На крајот, Французите го прашаа што ќе каже дете од предградијата кога ќе го види патувањето.

“Дека тој успеа. Дека излезе од работничкото предградие, порасна и стана космополит. И на крајот, тој направи повеќе од штета. Се разбира, ние секогаш сакаме повеќе, но на крајот дискутирајте за тоа со часови. Дека “Има уште работа да се направи. Ние се враќаме на моите корени. Работата ви дава шанса да успеете, но не гарантира дека ќе го постигнете тоа”.

Сподели: