ИталијаФУДБАЛ

Интер направи огромен чекор кон титулата, прв по 11 години

ИНТЕР направи уште еден чекор кон титулата. Во 29-то коло од Серија А, клубот од Милано славеше на гости во Болоња 1: 0.

Играта ја реши Ромелу Лукаку во 32-та минута, тој заврши одлична работа во шеснаесетникот по центаршут од левата страна и од вториот обид го сруши домашниот голман. Ова е 20-ти гол во сезоната за Белгиецот и тој е втор стрелец во лигата зад Кристијано Роналдо од Јувентус, кој постигна 24 гола. Ова е деветта победа по ред на Интер во италијанскиот шампионат, нема таква серија од 2007 година кога врза 17 победи.

На девет кола пред крајот, Интер има огромна предност од осум бода во однос на првопласираниот Милан, десет повеќе од Аталанта и дури 12 повеќе од бранителот на титулата Јувентус, кој беше шампион во последните девет години. Интер ја чекаше титулата од 2010 година, кога ги освои Италија и Европа под водство на Мурињо.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: