ГерманијаМакедонијаСветско Првенство Квалификации 2024

Фудбалот е игра во која Македонците ги победуваат – Германците! Како аутсајдерот со 37-годишниот лидер го нокаутираше тимот од 950 МИЛИОНИ ЕВРА?

„Панцирите“ вредат 950 милиони евра или 16 пати повеќе од репрезентацијата предводена од 37-годишниот Горан Пандев.

Германија има седум фудбалери кои поединечно вредат повеќе од целата македонска репрезентација. Еден од нив е Тимо Вернер, кој се посрамоти на 1: 1 за сите 65 милиони евра. Напаѓачот на „панцирите“ промаши празен гол, а само неколку минути подоцна беше сведок на историската победа на Македонија во Дуизбург – 2: 1.

Македонците покажаа дека срцето, волјата и инаетот се поважни од имињата и парите што ги придружуваат Тер Штеген, Кимих, Гундоган, Сане, Хаверц и Вернер. Имено, „панцирите“ се проценуваат на 950 милиони евра, односно секој Германец вреди дури 16 Македонци (околу 60 милиони евра). На хартија, не на терен.
Легендарниот Гери Линекер по мечот напиша на Твитер: „Боже, Германија загуби од Македонија!“, Додека Бастијан Швајнштајгер достоинствено го прифати поразот на својата репрезентација:

– Честитки за Македонија. Беше досуден несреќен пенал, не добија чист пенал, а тие момци сепак го победија четирикратниот светски шампион на гости. Капа долу.

Сподели: