ГерманијаМакедонијаСветско Првенство Квалификации 2024

Германски медиуми по дебаклот од Македонија: Готово е, Јоги. Светот ни се смее

МАКЕДОНИЈА синоќа ја совлада Германија со 2: 1 во третото коло од квалификациите во групата Ј за Светското првенство во 2022 година. Македонија со тоа стана првата репрезентација што ја победи Германија во квалификациите за СП по 35 натпревари.

Македонците се квалификуваа на своето прво евро во историјата преку Лигата на нациите, но победата на гостувањето против Германија е најголема во историјата на таа нација.

После натпреварот, селекторот Игор Ангеловски тешко наоѓаше зборови.

“Што да ти кажам? Не можам да направам ништо во врска со емоциите и среќата. Ние ги направивме Македонците горди и среќни. Ова е како освојување на Европското првенство”, рече тој и продолжи:

“Дојдов тука со овие момци затоа што ми ветија дека ќе победат. Жена ми беше во болница, имаше симптоми на ковида-19. За среќа, сега е подобра. Децата ми даваа поддршка. Ви благодарам на сите, што повеќе рече? “.

“Срамота. Ова е ваш трет дебакл”.
Додека во Македонија владее еуфорија околу чудесниот резултат постигнат од Адеми, Ристовски, Пандев и компанија, во Германија медиумите и навивачите се револтирани и го бараат виновникот за историскиот дебакл. За повеќето од нив, тоа е тренерот Јоаким, кому му беше кажано дека е време да си замине.

“Готово е, Јоги. Доста е. Ова е трет историски дебакл за кој е заслужен Јоаким, по многу успешни години како тренер. Тој најпрво беше нокаутиран во група на Светското првенство во Русија, а потоа Шпанците го совладаа 6-0., Што е најтежок пораз на Германија од 1931 година. Сега и ова. Пораз на 65-та репрезентација на домашен терен. Цел свет ни се смее. Ако Лев беше тренер во клубот, тој ќе ја имаше изгубено работата одамна. И со право. Лев не разбира што се случува и не поднесува оставка, федерацијата мора итно да реагира и да не ја става репрезентацијата во ситуација да не се квалификува на Светското првенство. Ралф Рангник и селекторот на германската репрезентација до 21 година Стефан Кунц е на располагање “, напиша Матијас Бригелман за Билд.

Сподели: