Светско Првенство Квалификации 2024

ХРВАТСКА – МАЛТА 3: 0 Модриќ и Перишиќ спасија против 176. репрезентација на светот

Фудбалската репрезентација на ХРВАТСКА ја победи Малта со 3: 0 во третото коло од квалификациите за Светското првенство во Катар. Стрелци беа Иван Перишиќ во 62.минута, Лука Модриќ од пенал во 74.минута и Јосип Брекало во 90.минута.

Хрватска не ги отвори добро овие квалификации. По неочекуваниот пораз на гостувањето кај Словенија (0: 1) во Рујевица во саботата, тие го совладаа слабиот Кипар со минимални 1: 0 и победа против Малта, 176-та репрезентација во светот, со многу подобра игра отколку во први две кола за тимот на Далиќ. Сепак, тоа не се случи. Ги гледавме тортурите врз светскиот вицешампион против една од најлошите репрезентации во светот. Особено во првиот час.

Далиќ го збуни тимот за Малта, Модриќ остана на клупата
Тренерот Далиќ го разбранува тимот и на клупата остануваат Модриќ, Брекало, Перишиќ, Брозовиќ, Баришиќ, Ловрен и Врсаjко, а во првите 11 започнаа Оршиќ, Будимир, Пашалиќ, Бадеj, Вида и Мењак.

Хрватска започна добро. Бадеj одлично го најде Влашиќ во втората минута, а ударот на младиот офанзивец на ЦСКА од десетина метри ја погоди надворешната мрежа. На самиот почеток Хрватска доминираше и гостите не можеа да излезат од својата половина. Се играше 14 минути кога Влашиќ погоди од десната страна. Пашалиќ и Мбонг беа во скок, а топката во необичен лак ја погоди гредата и се одби во полето каде гостите расчистија. Тогаш Хрватска запре. Гостите се стабилизираа, покажаа дека знаат да играат многу добро организирано во одбраната и дека се способни кога ќе се појави можност да играат опасна контра. Еднаш, брзоногиот Мбонг му избега на Јурановиќ, но неговиот агол беше претежок и Ливаковиќ одлично го одбрани.
По еден час мачење на Далиќ, замените го спасија
По околу десет минути од второто полувреме, Далиќ сфати дека мора да промени нешто и го претстави најдоброто што го имаше на клупата. Влегоа Модриќ, Перишиќ, Брекало и Баришиќ и веднаш таа промена вроди со плод. Се играше во 62-та минута кога Баришиќ постигна брилијантно на пет метри, а Перишиќ фантастично ја прочита идејата за неговиот соиграч, со време леташе на празниот простор и тропна за 1: 0. Неколку минути подоцна, Власиќ имаше добра шанса, но неговиот удар отиде покрај голот.

Во 74-та минута Хрватска доби удар од пенал. По корнерот, двајца играчи на Малта беа во скок, а еден од нив со рака погоди многу нерешено. Класичен пенал и Модриќ беше сигурен за 2: 0.
Во 90-та минута Хрватска ја победи Малта со третиот погодок. По одличната акција, Перишиќ го виде Брекало на втората статива и несебично додаде на него за лесен погодок.

Сподели: