Светско Првенство Квалификации 2024

АЗЕРБАЈАН – СРБИЈА 1: 2 Важна победа за Србија, Митровиќ е повторно хероj

Во 3. КОЛО од квалификациите за СП, српските фудбалери го победија Азербејџан со 2: 1.

Србија поведе во 16-та минута со убавиот гол на Александар Митровиќ, кој откако го проигра Душан Тадиќ, налета на казнениот простор и погоди 15 метри прецизно со десната нога. По водството, гостите неочекувано се повлекоа, а во 59. минута Азербејџан израмни од пенал на Филип Костиќ. Стрелец од белата точка беше Махмудов.

На десет минути пред крајот, Митровиќ и донесе важна победа на Србија. Од првиот, на 18 метри одлево, не го бранеше домашниот голман. За напаѓачот на Фулам, ова е петти погодок во првите три кола од квалификациите. Тој постигна два во победата над Ирска и една во ремито со Португалија, а со голата Португалија стана најдобриот стрелец во историјата на репрезентацијата на Србија. На 64 настапи за националниот тим, тој постигна дури 41 гол.
Србија е лидер во квалификациската група со седум бода.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: