Формула1

Оставката на Алонсо е една од најбизарните во историјата на Формула 1

ФЕРНАНДО АЛОНСО се врати во Формула 1 по пауза од две години и веднаш се откажа од својата прва трка во Бахреин.

Алонсо заврши одлична работа во алпскиот болид и го освои третиот круг, потоа трката ја започна добро во неделата, а потоа мораше да боксува двапати во првите 25 круга. На крајот, поради прегревање на задните сопирачки, тој се откажа во 32-от круг додека беше на 15-то место.

„Имавме проблем по втората станица во боксот, кога нешто заглави во вшмукување на ладењето на задната сопирачка, што доведе до прегревање“, рече легендарниот шпански возач.

Се покажа дека неговото откажување е едно од најбизарните во историјата на Формула 1, а за сè е виновен тимот за промена на опремата.

Сподели: