Светско Првенство Квалификации 2024

Роналдо ја фрли капитенската лента

Селекторот на португалската репрезентација Фернандо Сантос тврди дека Кристијано Роналдо е пример и вели дека ќе остане капитен на тимот дури и откако ја фрли лентата и се упати кон соблекувалната додека се уште траеше натпреварот. Станува збор за квалификациски натпревар за Светското првенство против Србија, во кој Роналдо изгуби нервоза откако неговиот гол беше поништен во 93-та минута, што ќе ја одведе Португалија до победа од 3: 2.

„Тоа беше само момент на фрустрација. Кристијано останува капитен, тој е пример. Неговиот потег не ги навреди ниту тренерот ниту неговите соиграчи. Тој секогаш сака да победи и секогаш го дава својот максимум за репрезентацијата. Беше лут “, објасни Сантос што се случило.
Да потсетиме, Роналдо во последната минута на мечот во Белград го совлада Марко Дмитровиќ, голманот на Србија, кој истрча од голот и ја испрати топката во празната мрежа. Топката ја премина линијата со целиот обем, но Стефан Митровиќ со лизгачки старт го спречи да оди понатаму и да ја затресе мрежата. Главниот судија Дани Макели и помошникот Марио Дикс не го видоа тоа.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: