Светско Првенство Квалификации 2024

Селекторот на Португалија бесен поради непризнатиот гол: Судијата ми се извини. Се е чисто

Селекторот на Португалија Фернандо Сантос беше бесен по вчерашниот натпревар меѓу Србија и Португалија во Белград. Овој судир на квалификациите за Светското првенство во 2022 година беше решен од судиска грешка .

Во судиската компензација на натпреварот, Кристијано Роналдо не доби чист гол откако стоперот на репрезентацијата на Србија, Стефан Митровиќ, со лизгачки старт ја исфрли топката од голот.

Нема технологија ВАР или гол-линија во квалификациите за СП, така што голот не може да се провери, а судиите очигледно не видоа како топката ја минува границата.

“Топката беше барем половина метар на голот, но тоа не може да го сокрие фактот дека не одигравме добро вечерва. Повторно, невозможно и неприфатливо е да се случуваат вакви работи на игри на ова ниво”, рече Сантос во изјава за португалската телевизија веднаш по натпреварот и откри дека судијата му се извинил:
“Судијата ми се извини веднаш по натпреварот. Ситуацијата беше целосно јасна, мораше да се види, но сега е премногу доцна. Роналдо исто така јасно виде дека е гол. Беше нервозен затоа што и другите играчи беа нервозни”.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: