Светско Првенство Квалификации 2024

Турчинот стана првиот играч по 1980 година кој постигнал хет-трик против Холанѓаните

ТУРЦИЈА ја победи Холандија со 4-2 во првото коло од групата Г во квалификациите за СП, а херој беше Бурак Јилмаз кој постигна три гола.

Јилмаз започна одличен настап со погодок во 15-та минута, и зголеми на 2: 0 со удар од белата точка во 34-та минута. Сето тоа го заокружи со погодок од слободен удар во 81. минута, кога ги постави конечните 4: 2.

Тој е првиот играч од 1980 година кога постигна три гола против Холандија, а последен што го стори тоа беше Клаус Алофс од Германија.

Турција не можеше подобро да ги отвори квалификациите, а други нејзини противници се Норвешка, Летонија, Црна Гора и Гибралтар.
Со овој пораз, Холандија уште на почетокот ја отежна својата работа, а веќе го пропуштија и последниот Мундијал одигран во Русија во 2018 година.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: