Светско Првенство Квалификации 2024ФУДБАЛ

Франција се сопна против Украина

Селекторот на Франција, Дидие Дешамп се пожали на распоредот на неговата репрезентација во квалификациите за СП 2022 во Катар.

Синоќа, во рамките на првото коло од квалификациите, неговиот тим ремизираше со Украина (1: 1) на домашен терен, а сега ги чекаат гостувања против Казахстан и Босна и Херцеговина.

Тој се сопна против Украина и се пожали на распоредот пред судирите против Казахстан и БиХ
Французите поведоа во 19. минута преку Гризман, а конечните 1: 1 ги постави Кимпембе со автогол во второто полувреме.

Дешамп смета дека на неговите играчи ќе им биде премногу тешко да патуваат во Казахстан, а потоа и во БиХ. Франција в недела ќе игра против Казахстан во групата Д, а следната среда ќе гостува во Босна и Херцеговина. Можеби сè беше полесно ако барем една од тие средби беше пријателска, но ова се натпреварувачки пресметки.
Во сабота, БиХ ќе биде домаќин на Костарика на пријателски натпревар на домашен терен, по што ќе ги пречека Французите. Така, тимот предводен од Ивајло Петев ќе има слободен ден повеќе од Французите и нема да мора да патува.

“Со поголема свежина можевме да играме многу подобро, но многу мои играчи играа за своите клубови во неделата. Потребни ни се поцврсти нозе и агресија. Нема да лажам, ќе има некои промени во играта со Казахстан. Тие не играме вечерва и чекаме патување кое ќе трае 11 часа, по што ќе одиграме натпревар што БиХ ќе го гледа на ТВ “, рече Дешамп.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: