РАКОМЕТ

ХРВАТСКА – ПОРТУГАЛИЈА 25:24 Хрватска со неверојатен пресврт на чекор до Олимписките Игри

ХРВАТСКА ја победи Португалија со 25:24 во лудиот натпревар во Монпелје во второто коло од квалификацискиот турнир за Олимписките игри и направи огромен чекор кон пласманот во Токио.

Португалија имаше дури +6 на средината на второто полувреме, но на лудата завршница, Хрватска се врати со искуството на неверојатниот Иван Чупиќ и победи.

Еден од најлудите натпревари во историјата на хрватскиот ракомет
На еден од најневеројатните натпревари во историјата на хрватскиот ракомет, Хрватска направи чудо во последните 15 минути, ја надополни огромната разлика помеѓу Португалија и се доближи на чекор до пласман на Игрите.

Хрватска утре мора да го победи Тунис и да чека Франција да слави против Португалија. Во случај Хрватска да ја победи репрезентацијата на Африка, а Португалија го сруши домаќинот (кој мора да го освои Тунис вечерва), ќе се создаде круг на Хрватска, Франција и Португалија. Хрватска би била елиминирана во кое било сценарио, освен ако Португалија не ја победи Франција со повеќе од пет разлика. Тогаш Франција ќе испаднеше.

Хрватските ракометари го добија драматичниот натпревар Португалија со голот на Лука Циндриќ од 25:24 на 20 секунди пред крајот. Екипата на Хрвоје Хорват „се врати од мртвите“ затоа што одигра многу лошо во поголемиот дел од натпреварот, а на почетокот на второто полувреме загуби шест поени.

Катастрофални 40 минути, а потоа и Чупиќ за луд пресврт
Во последните 15 минути следеше голем пресврт, кој го започнаа крилата Иван Чупиќ и Давид Мандиќ, а во драматичното финале, квалитетот на Циндриќ беше решавачки.

Хрватска одигра многу бледо прво полувреме, во кое скоро цело време беа во минус со целосно безидејна игра во нападот. Таа постигна само девет гола во првите 30 минути и Португалија ја пропушти можноста да добие многу поголема предност од 12: 9, со колку замина на одмор.

Второто полувреме беше уште полошо, па избраниците на Хорват загубија со дури шест разлика во 36-та минута (10:16). Во 41-та минута, со двата гола на Чупиќ и Мандиќ, Хрватска намали на 14:16, а потоа во неколку наврати дојде до само еден гол разлика.

Сподели: