Европски првенства во ракометРАКОМЕТ

Лазаров и coиграчите го совладаа светскиот шампион Данска!!!

ДЕНЕС, Македонија ја оствари една од најголемите победи во историјата на својот ракомет. Во третото коло од квалификациите за Европско првенство во ракомет, Македонија го совлада светскиот првак Данска во Скопје со 33:29 (17:13) и со максимален учинок на првите три натпревари, практично го освои ЕВРО во Словачка и Унгарија следната година .

Данците дојдоа во Скопје дури и посилни отколку на Светското првенство во Египет, со повратниците Хенрик Тофт Хансен и Линдберг, но на мечот очигледно лесно се справија со напнатите домаќини, немаа поим.

Големата победа на Лазаров и компанија предизвика еуфорија во Македонија, а Македонската ракометна федерација одобри вкупно 20.000 евра бонуси за сите учесници во големата победа.
Македонија доживеа дебакл на Светското првенство пред два месеци, а по Светското првенство на клупата седна легендарниот Киро Лазаров, кој дебитираше против Данска во улогата на селектор-играч. Киро постигна четири гола, а кога тој беше во игра, тимот на клупата го водеше Бранислав Ангеловски, поранешен играч на Загреб.

“Прво и најзначајно, им благодарам на моите играчи, во овој случај на моите соиграчи. Ние го почитувавме она што го договоривме. Благодарен сум и на стручниот штаб кој ми придружуваше и ми помагаше. Иако ова е нов предизвик за мене, во последните неколку дена чувствував позитивна енергија во тимот. Бевме мотивирани, бев подготвен да играм лошо и да загубам, важно беше да покажам на теренот за што се договоривме. Успеавме да го почитуваме тоа и заврши како што заврши, рече тој- Киро.”

Сподели: