АнглијаФУДБАЛ

Погледнете го потегот со кој Матео Ковачиќ ги воодушеви навивачите на Челси

МАТЕО Ковачиќ беше стартер на тимот на Челзи во победата од 2-0 против Евертон во играта од 27. коло на англискиот шампионат. Со оваа победа, Челси направи важен чекор во борбата за Лигата на шампионите.

Хрватскиот играч за врска одигра 80 минути од натпреварот, тој се истакна со топката кон Каи Хаверц, кој реализираше пенал од кој scoreоргињо ќе погоди за конечни 2: 0, како и еден потег од првото полувреме.

Ковачиќ ја освои топката на средина од теренот, но и веднаш падна на тревата така што грбот му беше свртен кон противничкиот гол. Во седечка позиција, држејќи ја топката со двете нозе, тој успеа да го сврти лицето кон голот на Евертон, а топката некако остана во посед на Челзи.
► КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ВИДЕТЕ гО ПОТЕГОТ НА МАТЕО

Сподели: