ИталијаФУДБАЛ

Интер ја скрши Аталанта

ИНТЕР ја победи Аталанта со 1-0 во 26-то коло од Серија А и направи нов чекор кон титулата.

Интер поведе со голот на Милан Шкриниар во 54-та минута. По корнер од десно, топката стигна до главата на Иван Перишиќ, кој ја турна во толпата. Незгодната реакција на одбраната на Аталанта ја искористија Алесандро Бастони и Шкриниар, кои успеаја да го наметнат за водство од 1-0.

Кликнете ОВДЕ за видео
Марсело Брозовиќ играше до 77-та минута кога беше заменет со Роберто Галјардини, и Иван Перишиќ до 85-та минута кога беше заменет со Матео Дармијан.

Марио Пашалиќ играше за Аталанта од 81. минута кога влезе наместо Рем Фројлер. Бошко Шутало не беше во конкуренција на гостинскиот тим.

Интер ќе игра против Торино на 14 март, а Аталанта ќе се сретне со Специја два дена порано.

Сподели: