Лига на ШампиониФУДБАЛ

Дел Пјеро: Роналдо го предаде Јувентус

ЛЕГЕНДАРНИОТ фудбалер на Јувентус, Алесандро Дел Пјеро се приклучи на критиките кон Кристијано Роналдо откако испадна од Порто во Лигата на шампионите.

Јувентус го победи Порто со 3: 2 во реваншот од осминафиналето во Лигата на шампионите по продолженијата, но беше елиминиран поради помалку голови во гости. Трагичар на мечот беше Кристијано Роналдо, кој го сврте грбот на живиот ѕид за голот на Серхио Оливеира за 2: 2 во 115-та минута од слободен удар и дозволи топката да мине низ неговите нозе.

“Роналдо го предаде Јувентус со овој потег, но тој не беше единствениот. Но, тој има одговорност како најдобар играч и водач на тимот да реагира подобро во такви ситуации и да го направи тимот подобар. Јувентус имаше повеќе играчи на еден час и го направи тоа премалку во нападот. Порто само ги чекаше и ги искористи нивните можности “, изјави Дел Пјеро, кој одигра 705 натпревари за Јуве од 1993 до 2012 година и постигна 290 гола.

Сподели: