АнглијаФУДБАЛ

БРАЈТОН – ЛЕСТЕР 1: 2 Лестер го освои второто место во Премиер лигата

Фудбалерите на Лестер Сити се пробија на второто место во поредокот на англискиот шампионат со победата од 2: 1 на гостувањето кај Брајтон и Хов Албион во натпреварот од 27. коло одигран во саботата.

Брајтон поведе во 10-та минута преку Лалана, но потоа Ихеаначо најпрво израмни на 1-1 во 62-та, за да обезбеди победа за Лестер Амарти откако ја искористи големата грешка на домашниот голман Санчез во 88-та минута, кој погрешно ја процени топката лет по агол.

Вториот Лестер сега има 53 бода, два повеќе со натпревар повеќе од третиот Манчестер Јунајтед, и 12 помалку со исто така натпревар повеќе од водечкиот Манчестер Сити. Брајтон остана 16-ти со 26 поени, исто колку Њукасл Јунајтед, додека 18-тиот Фулам, кој е во зоната за испаѓање, има 23.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: