НБА

Досега непозната приказна за Мајкл Џордан и легендарната игра со карти

Помина нешто повеќе од една година од премиерата на серијалот „Последниот танц“, кој ја раскажуваше приказната за Мајкл Џордан и Чикаго Булс.

Документарецот ја опфати сезоната што заврши со шестиот НБА прстен за Булс, а се зборуваше и за тоа дека Џордан сакал да се коцка.

Таа приказна ја потврди Антоан Вокер, кој беше гостин во една радио емисија во САД. Поранешниот играч на Бостон Селтикс, Далас Маверикс, Мајами Хит и Минесота Тимбервулвс вели дека Џордан морал да ја одложи прес-конференцијата за да го најави своето прво враќање во НБА.

Џордан спиеше на масата
Како причина за доцнењето тој ја наведе играта на билети што траела дури 36 часа. По 36 часа имале загуба од дури 180 000 американски долари бидејќи Џордан буквално неколку пати заспал на масата.

“Секогаш кога Мајкл инвестираше, тој малку ги зголемуваше влоговите. Тој беше убеден дека секој мора да придонесе на тој начин. Во овој случај, тоа беше игра со влог од 20.000 американски долари. “играм. Се сеќавам” Ако некогаш игравме 36 часа по ред, игравме против уште двајца играчи. Изгубивме 900.000 УСД “, рече Вокер.

Внукот мораше донесе уште пари
Покрај тоа, Вокер потсети дека тие не застанале тука. Ним им требаа повеќе пари за да продолжат со коцкањето, па Џордан го испрати својот внук да оди кај него и да му донесе 500.000 долари што ги имаше зачувано во торбата за голф. Џордан особено му нагласи на својот внук за да се осигура дека неговата сопруга Хуанита не го гледа додека ги зема парите.

“Заминував од Бостон за неколку дена, така што имав 100.000 долари со мене. Јас секогаш имав пари со мене. Џордан имаше 200.000 долари, но во еден момент мојот внук мораше да оди на акции. Другата двојка исто така имаше многу пари , изгубивме 180.000 УСД само затоа што Џордан беше уморен “, рече Вокер, кој банкротираше неколку години по пензионирањето.

Сподели: