ФранцијаФУДБАЛ

Погледнете ја бомбата на Мбапе ! Голманот не ја ни виде топката

ПСЖ победи со 3-0 против Брест во осминафиналето од Купот на Франција, а одличен погодок за 1: 0 постигна и Килијан Мбапе.

Еден од најдобрите напаѓачи на светот ја доби топката од Марко Верати во центарот во 9-та минута и се втурна кон казнениот простор. Ривалите не можеа да го следат, а единствениот играч од Брест кој беше пред Мбапе беше нерешен и го пушти 22-годишниот француски репрезентативец да шутира од 16 метри. Со послаба, лева нога, Мбапе го погоди горниот агол. Голманот на Брест можеше да погледне само во летот на топката во мрежата …


Ова е 24-ти погодок за Мбапе во неговиот 32-ри настап оваа сезона. Подоцна постигна уште еден гол на асистенција на Верати.

Сподели: