ГерманијаФУДБАЛ

Погледнете како Халанд постигна два гола за Баерн за девет минути

ЕРЛИНГ ХАЛАНД на одличен начин го отвори дербито од 24. коло во Бундес лигата против Баерн Минхен. Тој постигна два гола за девет минути и ја донесе Борусија во водство од 0-2. Тој стана играч со најбрз резултат со два гола како противник на Баерн на „Алијанц Арена“.

Во втората минута излезе убаво на левата нога и шутираше од дваесетина метри, топката го смени правецот од Боатенг и го измами Мануел Нојер.

Вториот погодок беше постигнат во деветтата минута. Шулц мина по левата страна, играше за Торган Азар кој погоди за Халанд, а Норвежанецот лесно погоди за 0: 2.

Сепак, головите на Халанд не беа доволни за победа на Борусија, бидејќи Баерн го сврте резултатот на хечбекот на Левандовски од 4-2 и на Горецка на еден гол.

Сподели: