ФУДБАЛШпанија

Погледнете го неверојатниот гол на играчот на Барса од 140 милиони евра

Како и да е, тој го заврши реваншот од полуфиналето на Купот на Кралевите помеѓу Барселона и Севилја, и заврши во драматична и голема победа на домашен терен со 3: 0 за финалето, еден играч домаќин можеше да биде горд

Усман Дембеле (23), за кого Барселона плати 140 милиони евра на Борусија Дортмунд пред четири години, го постигна велемајсторскиот погодок за 1: 0 во 12-та минута.

Лионел Меси ја додаде топката на работ од шеснаесетникот и истрча кон голот барајќи ја топката во вселената. Дембеле се обиде да одигра двојно додавање, но без успех, тој го удри противникот со топка. Наскоро му се придружија уште двајца играчи на Севилја, кои го истуркаа Дембеле од казнениот простор.

Сепак, и покрај фактот што продолжија да го гонат, Дембеле ја погоди поблиската, десна страна на немоќниот Томас Вацлик од 20 метри покрај тројцата чувари од левата страна.
КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ПОГЛЕДНЕТЕ Ги ПРЕКРАСНИТЕ ГОЛОВИ НА ДЕМБЕЛЕ

Сподели: