Боречки спортови

Се согласија за најголемата борба во боксот

АНТОНИ ЏОШУА и Тајсон Фјури се согласија да се борат за обединување на титулите, објави промоторот Боб Арум.

Џошуа, 31-годишен Британец, има титули ИБФ, ВБО и ВБА, а неговиот едногодишен сонародник е шампион на ВБЦ од февруари минатата година кога го победи Деонтеј Вајлдер.

„Сè е договорено и нема повеќе пречки за одржување на оваа борба“, рече Арум, промотор на Фјури.

Сè уште не е познато кога и каде ќе се случат судирите на најдобрите боксери на денешницата.Џошуа има еден пораз во кариерата, а Фјури е без пораз.
“Никогаш не сум го видел како му симнува нечија глава од рамото во неговите 22 борби. Ова се готви долго време, долго време ме одбегнува и конечно ќе се случи. Можеби тој ќе избега , можеби и тој ќе прифати, како и да е, нема сценарио што може да го добие. Мислам дека тој не е добар како што го сметаат луѓето, мислам дека ја нема довербата што ја има. Имаше слаби два настапи многу рано, во првата или втората рунда “, изјави неодамна Фјури, кој во својата кариера има направено 31 борба и забележа 30 победи, со едно реми со Вајлдер.

Дејли Меил претходно напиша дека Фјури и Џошуа би можеле да се борат во мај, но надвор од Велика Британија.

Сподели: