ИталијаФУДБАЛ

Јувентус го продолжи ловот на Интер со пресврт против Лацио

Во ДЕРБИ од 25. коло во италијанската лига, Јувентус го совлада Лацио со 3: 1 во Торино и сега е повторно трет со седум бода помалку од водечкиот Интер.

Јувентус дојде до победа со пресврт бидејќи Лацио поведе во 14. минута со голот на Кори. Но, шампионот успеа да победи со головите на Рабиот (39) и Мората (57, 60 пен).

Кристијано Роналдо не го започна натпреварот и влезе само во 69. минута наместо Мората.

Ова е 15-та победа на Јувентус, која го донесе на третото место на табелата со 52 бода, еден бод помалку од второпласираниот Милан. Првиот е Интер со 59 бода. Лацио го претрпе вториот последователен пораз, осми во лигата и седми со 43 поени.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: