ФУДБАЛШпанија

ВИЛЈАРЕАЛ – АТЛЕТИКО 0: 2 Нов чекор кон титулата за тимот на Атлетико Мадрид

АТЛЕТИКО Мадрид освои нови три бода и дополнително се зацврсти на табелата во шпанското првенство по победата со 2-0 на гостувањето кај Вилјареал. По неделниот натпревар од 25. коло во Ла Лига, тимот на Диего Симеоне сега има пет бода повеќе од второпласираниот Реал Мадрид, од кој имаат еден натпревар помалку.

Тренерот на Вилјареал, Унаи Емери, го водеше тимот против Диего Симеоне девет пати пред овој натпревар и никогаш не победил. Исклучок не се гледа ниту денес, всушност, серијата продолжи и во нивните проби на кои неговиот тим не може да постигне гол против Атлетико. Ова беше шеста ваква игра по ред.

Атлетико, за кој Шиме Врсаjко играше цел натпревар, со победа ја прекина серијата од три порази, а заслугата за тоа е во најголем дел на играчите на домашниот тим. Играта ја режираше Алфонсо Педраза со автогол. Тој погоди по додавање од десно на есен, туркајќи ја топката, што неговиот голман Серхио Асенјо го одбрани Стефан Савиќ една секунда порано.

Joоао Феликс зголеми на 2: 0 по уште една грешка на играчите на Вилјареал. Нафрлувањето на Врсаjко во шеснаесетникот Пау Торес отиде да чисти со глава наместо со нога и го стори тоа лошо. Топката падна идеално до Феликс кој ја зголеми од врвот на казнениот простор до последните два поени.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: