ИталијаФУДБАЛ

РОМА – МИЛАН 1: 2 Ребиќ ја скрши Рома и го задржа Милан во борбата за титулата

Во 24-то коло од Серија А, МИЛАН победи со 2: 1 против Рома и со тоа го задржа чекорот со водечкиот Интер во борбата за Скудетото.

На отворената игра, полн со шанси на двете страни, Милан поведе во 43-та минута. Стрелец беше Франк Кесие од пенал. Претходно, Федерико Фацио го згазна Давиде Калабрија, па судијата Марко Гвида со помош на ВАР досуди пенал за „росонерите“.

Рома се врати со добра акција во 50-та минута, која ја комплетираше францускиот играч за врска Веретут. Му помагаше Леонардо Спиназола.

И тогаш, осум минути подоцна, хрватскиот репрезентативец Анте Ребиќ ја реши играта со својата мајсторија, која можете да ја погледнете тука . За жал, Ребиќ мораше да излезе во 67. минута поради повреда.

Марио Манџукиќ не се натпреваруваше за овој натпревар поради повреда.

Милан го пречекува Удинезе на 3 март, Рома ќе игра против Фиорентина истиот ден.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: