ИталијаФУДБАЛ

Роналдо ја прекина серијата без победа на Јувентус

ЈУВЕНТУС го победи Кротоне со 3: 0 во 23-то коло од Серија А. Торинскиот клуб ја прекина серијата од три натпревари без победи по ремито во купот против Интер (0-0), поразот во лигата против Наполи (1-0) и пораз во Лигата.шампиони кај Порто (1: 0).

Херој на италијанскиот шампион беше Кристијано Роналдо со два гола. Едниот го постигна Вестон МекКени.

Јувентус поведе во 38-та минута со голот на Роналдо кој погоди со глава по центаршутот на Алекс Сандра. Во првата минута од судиското обештетување на првото полувреме, Роналдо повторно погоди, овојпат извонредно сервираше Арон Ремзи. Овој гол Португалецот го постигна и со глава.

Домашниот тим тргна на три разлика во 66. минута преку Вестон Мекени. Фудбалерот од средниот ред на САД се снајде одлично во најдобрите пет по корнерот на Јувентус и ја искористи несмасноста и невнимателноста на гостинската одбрана и лесно тропна за 3: 0.

Јувентус скокна на третото место со победа и има осум бода помалку од водечкиот Интер со натпревар помалку. Кротонот остана последен.

Во следното коло, Јувентус ќе игра против Верона на Јуриќ на 27 февруари, а Кротоне ќе се сретне со Каliaари еден ден подоцна.

Сподели: