ТЕНИС

ЃОКОВИЌ – МЕДВЕДЕВ 7: 5, 6: 2, 6: 2. Најдобриот во светот рутински го зазеде Австралија опен!!!

НОВАК Ѓоковиќ рутински го победи Даниил Медведев во финалето на Австралија опен со 7: 5, 6: 2, 6: 2 за само еден час и 53 минути.

Медведев се пласираше во финалето со четири освоени турнири по ред. Во куќата на Ѓоковиќ тоа не значеше ништо
Ѓоковиќ (33) толку импресивно ја прекина серијата победи на осум години помладиот Медведев. Тој ги освои последните четири турнири на кои играше и притоа оствари дваесет победи. Меѓу другите, тој го победи Ѓоковиќ во таа група во групната фаза на минатогодишното АТП-финале во Лондон.

Српски владетел на Австралија
Сепак, тој беше немоќен против Ѓоковиќ на негов терен. Најдобриот на светот го освои Мелбурн по деветти пат. Тој славеше во сите финалиња што ги играше на првиот грен слем во годината. Ова е негова трета година по ред како го освојува Австралија опен и со тоа го подобри својот рекорд по бројот на титули на арената Род Лејвер. Ова е негов 18 грен слем во кариерата.

Ѓоковиќ загуби со 3: 0 во првиот сет, но тоа е единствената работа што ја пропушти на овој натпревар
Иако конечниот резултат ја сугерира лесната победа на Djоковиќ, и така изгледаше на самиот почеток, првиот сет го означи големиот пад на Ѓоковиќ по првичниот подем. Веќе по првите осум минути водеше со 3: 0 и се чинеше дека патот до првиот сет е отворен за него. Сепак, Медведев се врати со одлична игра во подолги поени и размена на удари при 3: 3. Финалистите беа израмнети на 5: 5. Тогаш Новак поведе, а Медведев сервираше на тај-брејк. Не стигна до него затоа што Новак го стисна за 0:40. Единствено што Медведев можеше да стори е да освои два поени, но финалето во првиот сет беше на Ѓоковиќ.

Медведев никогаш не надополнуваше 0: 2 во сетови, а сега мораше да го стори тоа против најдобрите
Владетелот на Австралија опен и светскиот тенис не го оплоди на почетокот на вториот сет затоа што веднаш го загуби сервисот. Сепак, Новак веднаш возврати со мечот на Медведев, за да добие голема предност со нов брејк во четвртиот натпревар. Русинот беше целосно изнервиран бидејќи знаеше дека ќе остане без друг сет. Што е уште поважно, тој никогаш не надополни за 0: 2 во сетови во кариерата, а сега тоа мораше да го стори против најдобриот тенисер во светот, во неговиот втор дом.

Новак напредуваше во третиот сет
Неговата нервоза стана поголема кај ривалот од Ѓоковиќ. Скрши еден рекет и едвај се воздржа да не го направи истото со другиот. Затоа тој го загуби сервисот додека сервираше за да остане во вториот сет. Третиот сет беше само Ѓоковиќ што си ја заврши својата работа. Тој го скрши Медведев за 3: 0 и рутински тргна кон нов потфат до крајот.

Сподели: