ФУДБАЛШпанија

Шокантен пораз за Атлетико и одлична можност за Реал и Барселона!!!

Атлетико двапати се сопна против Леванте за четири дена. Откако одигра 1: 1 во Валенсија во средината на неделата во преостанатиот натпревар од 2.коло, Атлетико загуби со 2: 0 на домашен терен денес во рамките на 24. коло.

Леванте го доведе Моралес во водство во 30. минута со десеттиот гол во сезоната. Тоа беше единствениот удар на Леванте во голот на словенечкиот голман Јан Облак до судиското обештетување, кога Де Фрутос погоди за 2: 0 во 95-та минута од контранапад. Водечкиот тим на Примера имаше 27 удари, од кои 11 во рамките на голот, но не успеа да постигне гол. Иво Грбиќ не бранеше за Атлетико, а Шиме ја пропушти играта поради повреда.

Со овие две грешки се намали предноста на Атлетико пред Реал и Барселона во борбата за титулата. Тимот на Диего Симеоне сега има шест бода повеќе од градскиот ривал Реал и девет бода повеќе и натпревар повеќе од Барселона.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: