ГерманијаФУДБАЛ

Халанд го постигна еден од најубавите голови во кариерата на најголемото германско дерби!

БОРУСИЈА славеше во 22-то коло во Бундеслигата на гости против Шалке со 4: 0.

Клубот од Дортмунд поведе во најголемото германско дерби во 42-та минута преку Санчо, а три минути подоцна Халанд постигна прекрасен погодок. Санчо погоди од левата страна, а норвешкиот напаѓач при скок фати волеј и со левa го погоди спротивниот агол на домашниот гол.

За 20-годишникот тоа беше 16-ти погодок во 17-от настап во Бундеслигата оваа сезона. Подоцна постигна уште еден гол и го постави конечниот резултат на натпреварот.

Сподели: