Лига на ШампиониФУДБАЛ

Тренерот на Краснодар: Знаевме каде е слаб Динамо!!!

ДИНАМО победи со 3: 2 против Краснодар во првиот натпревар од 1/16 финалето во Лигата на Европа. Следниот четврток Русите ќе пристигнат во Максимир на реваншот во кој хрватскиот шампион е голем фаворит за поминување.

За тоа е свесен и Мурад Мусаев, тренерот на рускиот тим. Тој не беше задоволен од она што го виде во четвртокот вечерта.

“Лошо ја започнавме играта, направивме многу грешки на средината на теренот. Тоа доведе до брзи напади на нашиот гол. Ја направивме играта пријатна за противникот. Во второто полувреме имаше повеќе добри работи, имавме контрола и можности, но имаше недостаток на безбедност. Ние мора да го смениме нашиот менталитет, да работиме на нашите грешки. Има враќање, ништо не е изгубено, но треба да промениме многу за да одиме понатаму “, рече тој и заклучи:

“Бевме невнимателни, донесувавме ризични одлуки и губевме топки во центарот на теренот. Прекините не се наша силна страна, немаме многу високи играчи кои играат добро со глава. Знаевме каде се слабостите на противникот , но ние не ги искористивме “.

Сподели: