НБА

Леброн стана трет играч со 35.000 поени во НБА, но Нетси ги скршија Лејкерси

БРУКЛИН НЕТСИ ја прошири својата низа победи на пет натпревари совладувајќи ги бранителите на титулата во ЛА Лејкерс со 109-98. Со тоа го уништија големиот јубилеј на Леброн Џејмс кој стана трет играч во историјата со 35.000 поени.

Пред него на историската табличка се само Карим Абдул-Џaбар со 38.387 и Карл Мелоун со 36.928 поени.


Тој дојде на овој јубилеј како најмлад од овие три и му требаа најмалку игри – 1295, односно 28 помалку од Карим, и 74 помалку од Поштарот.

Леброн постигна јубилеен поен од слободно фрлање во втората четвртина, а натпреварот заврши со 32 поени, осум скока и седум асистенции.
Освен Кинг, квалитетен натпревар кај Лејкерси одигра само Кајл Кузма со 16 поени и 10 скока, додека Нетс беше предводен од Џејмс Харден со 11-ти последователен дабл-дабл, запирање на 23 поени и 11 асистенции. Кајри Ирвинг остана на само 16 поени, но Харис се истакна со 21, а поранешниот српски мега играч Тимоте Луваву-Кабарот постигна пет тројки за 15 поени.

Најимпресивниот факт од оваа игра е дека Нетс дојдоа до победа благодарение на многу добрата одбрана што ги ограничи шампионите на помалку од 100 поени. Бруклин е најдобриот напаѓачки тим во лигата од доаѓањето на Џејмс Харден, но оттогаш само трипати ги остави противниците со двоцифрен учинок.

За Нетс ова беше петта победа по ред, и четврта на гостувањето во Запад, што никогаш не успеале да ја остварат во историјата. Од тие четири победи, три дојдоа против екипи од плејоф-зоната на Западот, и благодарение на низата од пет порази на Милвоки, тие се пробија на второто место на истокот со сооднос 19-12, или само еден натпревар зад лидерот Филаделфија.

Сподели: