Лига на ШампиониФУДБАЛ

Халанд се погрижи за Севилја, зборуваше за Реал, а потоа му рече на Мбапе: Благодарам!!!

ПРВИОТ натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите, Борусија Дортмунд ја победи Севилја со 3: 2 на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“ со два гола на одличниот норвешки напаѓач Ерлинг Халанд.

Тоа беше натпревар обележан со одличниот норвешки напаѓач кој постигна два гола, достигнувајќи бројка од осум гола во Лигата на шампионите оваа сезона. Холанд постигна само 18 погодоци во Лигата на шампионите на само 13 настапи, и интересно, тој погоди за секој од осумте ривали против кои играше.

Одличниот Норвежанец е приврзан за Реал веќе подолго време. По пристигнувањето во Севилја, новинарите го изнервираа Халанд со прашања дали ќе дојде во Мадрид, а по натпреварот помеѓу Барселона и ПСЖ обележан со Килијан Мбапе, легендарниот Хорхе Валдано споредувајќи го младиот Французин и Норвежанецот рече дека Халанд е подобар избор за Кралеви.

” Мбапе е покомплетен играч од Халанд, но мислам дека на Реал му треба стрелец како Норвежанецот. Халанд е Марио Кемпес на 21 век “, рече Валдано.

„Обожавам да играм во Лигата на шампионите и бев инспириран од трите гола на Мбапе на Камп Ноу. Благодарам Беше убава ноќ “, рече Халанд и додаде:

„Тренерот Терзиќ заврши одлична работа и многу разговаравме за играта. Тој ми рече дека знаеше дека ова ќе биде мојот ден и го погоди. Тоа беше навистина важна победа “.

Сподели: