Лига на ШампиониФУДБАЛ

Јувентус е хаотичен. Погледнете ги грешките што го натераа Роналдо да започне да го губи нервот!!!

ЈУВЕНТУС беше поразен од Порто со 2: 1 во првиот натпревар од осмата Лига на шампиони. Тимот на Андреј Пирлo одигра очајна игра со низа неверојатни грешки, од кои некои беа комични.

Првиот го направи уругвајскиот играч за врска Родриго Бентанкур во првата минута. Бентанкур му ја додаде топката на Шчесни кој му ја врати на Уругваецот. Имаше притисок од играчот на Порто и наместо Бентанкур да ја шутира топката, тој отиде да му ја врати на својот голман. Иранецот Мехди Тареми ја лизна топката и го донесе домаќинот во водство.

► КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ПРВИОТ ГОЛ НА ПОРТO
Хаотична одбрана
Порто нападна со координирана акција по десната страна, топката стигна до Манафа, а тој го најде Марега. Осумтемина играчи на Јувентус пасивно гледаа како напаѓачот на Порт ја прима топката и лесно постигнува гол во мрежата на Војчех Шчесни за 2: 0.

► КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВТОРИОТ ГОЛ НА ПОРТO

Комичната ситуација на Роналдо и Сандрo
Ситуацијата беше неверојатна при еден напад на Јувентус по вториот погодок. Кристијано Роналдо слета на левата страна во пробивот, и таму беше нарушен од чист мир од расеаниот соиграч и синоќешниот капитен Алекс Сандро. Сандро само застана таму и Португалецот удри во него и Јувентус така ја загуби топката во ветувачки напад.

► КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧИ

Јувентус оваа сезона игра претежно блед фудбал каде играчите честопати се губат во тактичките идеи на Андреа Пирло. Ова се рефлектира на резултатите, така што тимот од Торино е се подалеку од одбрана на титулата во Италија, а во Лигата на шампионите ќе мора добро да се испотат за возврат за да го нокаутираат Порто.

Со играта како во средата навечер на Драгау, нивните шанси се мали.

Гол за Јуве постигна Федерико Киеса во 82-та минута на додавање на Адриен Рабиот.

Сподели: