Лига на ШампиониФУДБАЛ

БАРСЕЛОНА – ПСЖ 1: 4. Неверојатен Мбаппе ја расклопи очајната Барселона со хет-трик!!!

Во ПРВИОТ натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите на Камп Ноу, ПСЖ ја победи Барселона со 4: 1 и практично веќе се пласираше во четвртфиналето.

Барселона поведе со голот на Меси од пенал во 26-та минута, но од самиот старт беше јасно дека ПСЖ е многу подобар тим.

Парижаните израмнија преку Мбапе во 32-та минута. Младиот Французин одигра фантастично, играчите на Барселона не можеа да му направат ништо и доколку Каталонците не беа расположени -Тер Штеген, домаќинот можеше да доживее уште посериозна катастрофа. Мбапе погоди за 2: 1 во 66-та, а Моиз Кин го постигна третиот гол за францускиот шампион три минути подоцна. Мбапе совршениот натпревар го заврши со својот трет погодок во 86-та минута.

Последен пат овие две екипи се сретнаа во елитно фудбалско натпреварување, бевме сведоци на еден од најлудите натпревари во историјата на фудбалот. На првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите во 2017 година на „Паркот на принцовите“, парижаните ја декласираа Барселона со 4-0. За возврат, никој не им даде шанса на Каталонците, бидејќи никој досега не достигнал толку заостанување во историјата на Лигата на шампионите. Сепак, се случи чудо, а Барса продолжи со 6: 1. Вечерва Барса беше далеку од тоа чудо.

Отсуството на Нејмар не се почувствува, ПСЖ е второ ниво на фудбал за Барса.
Тогаш еден од клучните играчи на пресвртот на Барса беше Нејмар, кој сега е во Париз, но одличниот Бразилец не настапи вечерва поради повреда. Но, тоа воопшто не се чувствуваше. Покрај тоа, Мбапе и тимот го демонтираа славниот ривал во едноставни фактори.
Ниту еден од овие два супер тима не импресионира со моменталната форма. Барса е во огромна криза и е трета на рангирањето во Ла Лига, но со огромни осум бода заостанување зад водечкиот Атлетико. Од друга страна, скапиот париски тим, навикнат на домашни титули, е втор во шампионатот зад водечката Лил.
Нереален натпревар на Мбапе
Мбаппе не можеше да го чува никој од бранителите на Барселона. Најдобриот млад играч на светот беше пребрз и недостижен за домашните играчи, а Тер Штеген постојано беше на стрелиштето. Сепак, и покрај подобриот старт од Париз, Барса поведе во 26-та минута. Практично од ништо. По една долга топка Де Јонг падна во шеснаесетникот и на снимките се гледа како Курзава несмасно го сопнува. Меси беше немилосрден. Но, тоа беше горе-долу сè од Барселона.До крајот на играта, на теренот имаше само една екипа, францускиот шампион, предводен од нереалниот Мбаппе.

Напаѓачот на ПСЖ израмни со одлична минијатура на 16 метри од Барселона само шест минути подоцна, кога по одлична акција на гостите, се ослободи од своите чувари на мал простор и го победи Тер Штеген.

Барса сепак опасно висеше, но на пауза замина со 1: 1. Во продолжение, ПСЖ веднаш се залета, а Мбаппе додаде поголема брзина и во 65. минута, по уште една одлична акција, погоди за 2: 1. Четири минути подоцна, по одличното додавање на Паредес, Моиз Кин погоди за 3: 1, а можеби и најдобрата индивидуална игра на играч Килијан Мбаппе заврши со прекрасен гол во вилушката во 85-та минута.

Сподели: