АнглијаФУДБАЛ

Вулверхемптон го победи Саутемптон и го прескокна на табелата

ВОЛВЕРХАМПТОН „Војорците“ го совладаа Саутемптон со 2-1 на гостувањето во неделата во рамките на 24. коло од англискиот шампионат

Домашниот тим поведе во 25-тата минута со голот на Ингс, но потоа Вулверхемптон израмни во 53-та минута од пенал, а стрелец беше Рубен Невес. Голот за победа на Вулверхемптон во 66. минута го постигна Педро Нето.

Вулверхемптон сега е 12-ти со 30 бода и го мина Саутемптон кој е 13-ти со еден бод помалку. Првиот е Манчестер Сити со 53 поени.

КОЛО 24 РЕЗУЛТАТИ

Сабота:

Лестер Сити – Ливерпул 3-1 (Медисон 79, Варди 81, Барнс 85 / Салах 67)
Кристал Палас – Барнли 0-3 (Гудмундсон 5, Родригез 10, Лоутон 47)
Манчестер Сити – Тотенхем Хотспур 3-0 (Родри 23-11м , Гундоган 50, 66)
Брајтон и Хов Албион – Астон Вила 0-0

Недела:

Саутемптон – Вулверхемптон Вандерерс 1-2 (Д. Ингс 25 / Рубен Невес 53 пен, Педро Нето 66)
Вест Бромвич – Манчестер Јунајтед
Арсенал – Лидс Јунајтед
Евертон – Фулам

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: