ФУДБАЛШпанија

Пике се приклучи на тренинзите на Барселона. Тој би можел да игра против ПСЖ

Пике би можел да игра за Барселона на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите против Пари Сен Жeрмен следниот вторник, пренесува Марка.

Пике денес тренираше со остатокот од тимот, а стручниот штаб по утрешниот тренинг ќе утврди дали искусниот дефанзивец ќе игра против ПСЖ.

Наскоро ќе поминат три месеци од неговиот последен натпревар
Тој се повреди на 21 ноември минатата година на дербито против Атлетико Мадрид кога се судри со Коре. Потоа му беа оштетени лигаментите на десното колено и тој отсуствуваше долго време од теренот.

Барселона не објави колку време ќе отсуствува Пике, но беше јасно дека се работи за сериозна повреда. Следната недела ќе се одбележат три месеци од неговото последно играње.

Барселона направи се за да го врати Пике пред пробата против ПСЖ бидејќи тоа е многу важен натпревар за клубот. Дефанзивецот тренираше индивидуално во изминатите неколку недели и напредуваше брзо во закрепнување.

Сподели: