ИталијаФУДБАЛ

Манџукиќ има посебна задача за Белград!!!

МИЛАН во четврток ќе игра против Црвена Звезда во првиот натпревар од шеснаесеттото финале во Лигата на Европа.

За „росонерите“ гостувањето во Белград пристигна во незгоден момент по изненадувачкиот пораз во лигата во Специја во саботата (2: 0). Милан мора да добие позитивен резултат на Маракањ, а во исто време да размисли за недела и градското дерби против Интер за првото место во Серија А.

Малдини и Пиоли лути на играчите
Италијанските медиуми пишуваат дека тренерот Стефано Пиоли денес ќе има сериозен разговор со играчите затоа што сите во клубот се лути.

Режисерот Паоло Малдини пукна поради очајниот пристап против Специја, каде второлигашот од минатата сезона го надигра претходниот лидер, а заклучокот на целата приказна е дека ќе има ротации во тимот во Белград.

Италијанците додаваат дека играчите на Милан се однесуваа незаинтересирано во саботата, мислејќи дека победата ќе дојде по своја волја. На крајот Специја ги надигра и заслужено ги собори од првата позиција.

Пиоли ќе го одмори Златан Ибрахимовиќ за дербито во Белград, па Марио Манџукиќ ќе игра на врвот на нападот, што ќе биде негов прв настап од првата минута за „росонерите“, откако пристигна во клубот кон средината на јануари.

Манџукиќ мора да донесе агресија во Белград
Манџукиќ треба да го предводи нападот и да ја донесе посакуваната агресија на целиот тим, што ќе биде негова главна задача. Против Специја, Милан заживеа дури по примените голови и влегувањето на Манџукиќ, кој играше кратко во тандем со Ибрахимовиќ.

Во Белград, Хрватот треба да биде осамен во нападот, но тоа не е ништо ново за него.

“Натпреварот во Белград е тест на карактерот за Милан и тие мора да го поминат. После тоа ќе видиме дали тимот е подготвен да покаже дека Специја беше само лоша вечер за нив”, пишува Планета Милано.

Идејата на Милан е да реши сè против Црвена Звезда во Белград и тој сака да го постигне тоа со помош на легендарниот хрватски центарфор.

Во исто време, Пиоли сака да му даде многу потребна минутажа на Манџукиќ за да го врати во форма што е можно побрзо.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: