ФУДБАЛШпанија

Петардата на Барселона против Алавес, Меси постигна два гола!!!

БАРСЕЛОНА го совлада Алавес со 5: 1 во 23-то коло од Примера дивизион на „Камп Ноу“.

Тринкао погоди за водство во 29-та минута, а на крајот на полувремето Лионел Меси зголеми на 2: 0. Во 57-та минута Луис Риоха ја казни грешката во одбраната на Барселона, но потоа Тринкао (74), Меси (75) ) и Junуниор Фирпо (80) обезбедија победа за Каталонците.

Барселона е на второто место со 46 бода, како и третопласираниот Реал, додека Атлетико води со осум бода повеќе.

Претходно, Севилја ја победи Хуеска на домашен терен со голот на Мунир Ел Хададија од 1: 0 во 57-та минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: