ИталијаФУДБАЛ

Милан го одигра најлошиот натпревар во сезоната

СПЕЦИЈА го победи Милан со 2-0 во 22-то коло во Серија А.

Лидерот на италијанскиот шампионат во второто полувреме падна на второлигашот од минатата сезона. Специја беше поопасен противник во текот на целиот натпревар и наградата за тоа ја донесе во 56. минута со голот на Маџоре.

Тоа беше контранапад на домаќините, поттикнат од реакцијата на гостинскиот капитен Алесио Ромањоли, кој ја спушти топката во шеснаесетникот и ја турна топката кон Маџоре, кој имаше лесна работа.

Во 67. минута, една минута откако Марио Манџукич влезе на теренот за Милан, Специја поведе со 2: 0. По пауза на левата страна на работ од казнениот простор, Естевез ја постави топката на ударот на Симоне Бастони, кој го проби Донарума од врвот на казнениот простор.

Милан немаше ниту еден удар во рамките на голот на домашниот тим.

Хрватот Мартин Ерлиќ и поранешниот стопер на Хајдук, Ардијан Исмајли, играа на стоперските позиции на домаќините сите 90 минути.

Манџукиќ доби жолт картон една минута по влегувањето поради приговор кон судијата Чиффи, а во 91. минута беше близу до погодок кога упати удар со глава крај голот. Анте Ребиќ не се натпреваруваше за овој натпревар поради повреда на коленото.

Милан го пречекува Интер на 21 февруари, Специја оди во Фиорентина два дена порано

Сподели: