ИталијаФУДБАЛ

Наполи му нанесе болен пораз на Јувентус

НАПОЛИ го победи Јувентус со 1: 0 во 22-то коло од Серија А и му нанесе сериозен удар на актуелниот шампион во борбата за првото место.

Наполи поведе со голот на Лоренцо Инсиње од пенал во 31-та минута. Судијата Даниеле Довери изрече најстрога казна откако капитенот на Јувентус, Киелини го удри стоперот на Наполи, Амир Рерамани, по удар од аголот.

Поранешниот дефанзивец на Динамо веднаш падна на теренот и започна да вреска, а откако го провери ВАР, Довери му даде голема шанса на Наполи, што ја искористи Инсиње.

Јувентус главно имаше висок посед на топка на стадионот Диего Армандо Марадона, но без премногу реални шанси пред Алекс Мерет.

Во 86 минута, Алваро Мората за малку ќе ги зголеми гостите на гостинскиот тим, откако тој се проби по средината и шутираше надвор од шеснаесетникот, но неговиот удар помина над пречката

Јувентус го пречекува Кротоне на 22 февруари, а Наполи ќе игра против Аталанта еден ден подоцна.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: